סקירה – ההבדלים בין ביטקוין לאתריום

bitcoin ethereum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ע"פ ההגדרה הטהורה ביותר, Ethereum היא פלטפורמת תוכנה פתוחה המבוססת על טכנולוגיית blockchain המאפשרת למפתחים לבנות ולפרוס יישומים מבוזרים.

האם Ethereum דומה ל Bitcoin? טוב, אולי קצת, אבל לא ממש.

כמו הביטקוין, איטריום היא רשת blockhain ציבורית מבוזרת.

אמנם ישנם מספר הבדלים טכניים משמעותיים בין השניים אך הדבר שמבדיל ביניהם בצורה מובהקת הוא ההבחנה שהם שונים גם במטרתם וגם ביכולותם.

מטבע הביטקוין מאפשר לנצל חלק אחד ספציפי של טכנולוגית הבלוקצ'יין, מערכת peer to peer אלקטרונית המאפשרת העברה וניהול כספים ברשת.

בעוד שטכנולוגית הביטקוין ממוקדת באיתור וניהול בעלויות על המטבע, איטריום מתמקדים בפיתוח קוד בבלוקצ'יין המאפשר לכל אפליקציה מבוזרת אחרת לרוץ על גביו.

ברשת האיטריום, במקום "לכרות" ביטקוין הכורים עובדים על מנת להרוויח ether, סוג של טוקן אשר מניע את רשת האיטריום. טוקנים אלו מכונים דלקים ומאפשרים מסחר ותשלומים ברשת.

מהו חוזה חכם ?

החוזה החכם הוא רק ביטוי המשמש לתיאור קוד מחשב שיכול להקל על החלפת כסף, תוכן, רכוש, מניות או כל דבר בעל ערך.
כאשר קוד של חוזה רץ על מערכת האיטריום, הוא מתנהל כמו מחשב אוטונומי בפני עצמו ומבצע פקודות בהתאם לקיומם של תנאים שהוגדרו לו.
מכיוון שחוזים חכמים רצים ישירות  על ה blockchain, הם פועלים בדיוק כפי שתוכנתו ללא כל אפשרות של צנזורה, השבתה, הונאה או צד שלישי הפרעה.

בעוד שלרוב טכנולוגיות  ה blockchains הקיימות יש את היכולת לעבד קוד, רובן מוגבלות עד מאוד.

Ethereum שונים, במקום לאפשר קבוצה של פעולות מוגבלות, Ethereum מאפשרים למפתחים ליצור אילו פעולות שירצו ומשום כך מפתחים יכולים לבנות אלפי יישומים שונים וללכת הרבה מעבר לכל מה שראינו בעבר.