למה ערכו של האית'ר ירד לאחר העדכון, ולאן פניו מועדות?

העדכון בפרוטוקול האיתריום הביא למספר שינויים חיוביים, אך טרם נצפתה השפעה חיובית על המחיר.

הזמן הממוצע ליצירת בלוק נחתך מ-29 שניות בממוצע בתחילת אוקטובר, לכ-14 שניות בממוצע לאחר העדכון, והמערכת שברה שיא של כל הזמנים במספר העסקאות היומיות עם כ-505,611 עסקאות ביום שלישי (18.10). עם זאת, התגמול עבור יצירת בלוק חדש ירד מ-5 איתר ל-3 איתר, והבלוקים עצמם נעשו קטנים יותר (כל בלוק יכול להכיל פחות עסקאות).

 

אז למה מחיר האית'ר צנח ב-10% לאחר העדכון?

טרם העדכון, מחיר האיתר נע באזור ה-340$, ולאחר העדכון הוא הציג ירידה חדה לאזור ה-300$, וכעת הוא התייצב סביב ה-310$. הירידה החדה ביום שלישי (18.10) אינה ייחודית לאית'ר בלבד, ולצדה ירדו גם הביטקויין בשיעור של קרוב ל-5%, והריפל בשיעור של קרוב ל-12%. בהחלט ייתכן שמדובר בתיקון שמגיע לאחר מומנטום ארוך שנמשך מתחילת שנת 2017. רק מתחילת החודש, בתוך תקופה של שבועיים בלבד האית'ר הציג עליה מ-270$ ל-340$, והביטקויין מ-4500$ ל-5600$, ושניהם לא הציגו תיקון משמעותי. אם כן, התיקון הנוכחי הכרחי ליציבות שוק הקריטפו.

סיבות אפשריות לירידה בערכו של האיתריום:

  1. בדומה ללוגיקת שוק ההון, ייתכן שחוסר הוודאות שהביא איתו העדכון הרחיק משקיעים מהאיתריום (למרות שחוסר וודאות בשוק לרוב לא משפיע על מחירי המטבעות באופן דומה להשפעתו על שוק ההון).
  2. יום לפני עדכון הפרוטוקול, חברת Parity Technologies צייצה בטויטר שנמצאו באגים בעדכון הפרוטוקול, ובהתאם לכך הציעה לדחות את העדכון בשבועיים עד שהבאגים יתוקנו. בקשתה של החברה כמובן נדחתה, אך בהחלט ייתכן שלצד אי-הוודאות שהביא עמו העדכון הייתה לכך השפעה על המשקיעים.
  3. חלק מהמחשבים המחוברים למערכת הבלוקצ'יין של האיתריום (nodes), טרם עודכנו לגרסה התומכת בפרוטוקול העדכני, כך לפי עדכון של אתר ETHNews.

 

מה צפוי בהמשך?

כרגע קשה להצביע לאיזה מגמה הולך מחיר האית'ר:

  1. בהיבט של הניתוח הטכני, ערכו של האית'ר ירד מתחת לקו התמיכה ברמה של 314$, ועל אף החשש שהוא עלול לרדת מתחת לקו התמיכה הבא ב-279$ ואף לקו התמיכה שאחריו ב-250$, נראה שבמשך היממה האחרונה מחירו התייצב סביב ה-310$, כך שנראה שהתיקון נבלם.
  2. צמיחתו של ארגון ה-(Enterprise Ethereum Alliance(EEA, (שלאחרונה צירף לשורותיו את הבנק הגדול ביותר ברוסיה ואת חברת HP), לצד הסיקור התקשורתי החיובי על צמיחתו של הארגון בהחלט יכול להשפיע לחיוב על מחירו של האיתריום בטווח הקרוב.
  3. הצטרפות הבנק הגדול ביותר ברוסיה לארגון ה-EEA, עלול להגדיל את נתח השוק של האיתריום ברוסיה, אך יש לעקוב אחר התפתחות ה-CryptoRuble, וההודעות מצד פוטין שעלולות לשנות זאת לחלוטין.