מה הם חוזים חכמים?

 


לאחרונה נכנסו לעולם הקריפטו כמויות אדירות של אנשים חדשים, חלק מהם מגיעים בעקבות היחשפות לאית'ריום ואל בשורת החוזים החכמים.

על כן, שמנו לב שיש הרבה בלבול בקרב אנשים חדשים לגבי מה הם חוזים חכמים ולמה הם מועילים.
כתוצאה מכך החלטנו לכתוב הסבר לאנשים לא טכניים על מה הם חוזים חכמים.
נשתדל להסביר בצורה פשוטה ומובנת כמה שאפשר.


אם שמעתם לאחרונה הרבה דיבורים על בלוקצ'יין ועל המהפכה שהוא מביא איתו, עולם ללא מתווכים(middleman), עולם מבוזר(decentralized) שבו מתקיימות אפליקציות מבוזרות, שקופות, אמינות וללא בעלות ריכוזית(DAPPS).
תדעו שכל זה יכול להתקיים בזכות החוזים החכמים.

הביטוי "חוזים חכמים" הוצג לראשונה על ידי ניק סזאבו  כבר ב-1996(!!) בכמה מאמרים שפרסם שבהם פירט איך יהיה ניתן ליצור הסכמים משפטיים בין זרים באמצעות פרוטוקולים דיגיטאליים על גבי רשת האינטרנט. כבר אז הוא הסביר כי החוזים "החכמים" יהיו הרבה יותר מתקדמים מהסכמי הנייר הישנים, ויאפשרו הרבה יותר פונקציונאליות בין הצדדים.

החוזים החכמים בEthereum מורכבים מקוד שאפשר לכתוב בשפת solidity , שהיא שפת התכנות שנוצרה על ידי יוצרי האית'ריום. באמצעות שפת התכנות הזו, כל אחד רשאי ליצור ולעלות את החוזים החכמים שלו אל רשת האית'ריום . ברגע שמפתח העלה את החוזה שלו לרשת, ניתן לגשת אל החוזה באמצעות כתובת. בדיוק כמו שאפשר לשלוח מטבעות קריפטו לאנשים אחרים באמצעות כתובת public key , כך אפשר לשלוח כסף אל חוזה חכם באמצעות הכתובת שלו. לכל חוזה חכם יש כתובת שאיתה אנחנו מתקשרים.

אפשר לדמות חוזה חכם לסוג של מכונת פחיות אוטומטית, אליה אתם מכניסים כמה מטבעות, לוחצים על המספר של הפחית שאתם רוצים(1-קולה, 2-ספרייט וכו'..) והיא בצורה אוטומטית מביאה לכם את הפחית שביקשתם. כך גם חוזים חכמים עובדים, בצורה אוטומטית לפי איך שהגדירו אותם – המשתמש שולח מטבעות אית'ר לכתובת של החוזה החכם ביחד עם מידע והוא מקבל את התמורה בצורה אוטומטית לפי הפרטים בחוזה. בחוזה חכם יש תנאים והגבלות כמו בחוזה נייר רגיל (לדוגמא, צריך לשלוח סכום מינימאלי או מקסימאלי של כסף, או שאפשר לשלוח כסף רק בזמנים מסוימים ועוד), רק שאצל החוזה החכם התנאים וההגבלות מתרחשים בצורה אוטומטית ומיידית. כלומר, אין בית משפט שמכריע אם מישהו לא עמד בתנאי החוזה, אם מישהו לא עמד בתנאי החוזה אז החוזה ידחה אותו.

כמו כן, כל המידע של החוזים נמצא בצורה שקופה ברשת האית'ריום, וכל אחד יכול לקבל שלל מידע לגבי החוזים שאותם הוא רוצה להפעיל, כמו כמה העברות כספיות בוצעו אל החוזה וממנו, איזה כתובות העבירו כסף אל החוזה, איזה כתובות קיבלו כסף מהחוזה, וכדי לסמוך על החוזה בצורה הכי טובה אפשר פשוט לקרוא אותו (הוא רשום בSolidity ועל כן צריך ידע טכני על מנת לדעת לקרוא חוזים חכמים). בעת קריאת החוזה החכם , אתה יכול לדעת מה החוזה הולך לעשות עם הכסף שלך, מה אתה הולך לקבל בתמורה וכמובן לוודא שלא מרמים אותך.

ישנם חוזים חכמים אשר מאפשרים מסחר בין טוקנים מסוימים(טוקן = סוג של מטבע שאפשר לסחור בו ויש לו ערך) ובין אית'ריום בצורה מבוזרת (בניגוד לבורסות הריכוזיות שמביאות איתן שלל חסרונות וסיכונים). לדוגמא, ברגע שאתה רוצה לקנות טוקן מסוים למטרת השקעה או שימוש כלשהו אתה פשוט ניגש לחוזה החכם שאחראי על מכירת הטוקנים, שולח לחוזה את מספר האית'רים שאיתם אתה רוצה לרכוש , ואוטומטית בחזרה אתה מקבל מיידית את כמות הטוקנים הנדרשת בהתאם לכמות האית'רים ששלחת לחוזה. כלומר החוזה יודע לחשב את ערך הטוקן אל מול האית'ר, לחשב כמה אית'רים שלחת לו ויודע לשלוח לכתובת שלך את כמות הטוקנים בהתאם. דבר זה מהפכני כיוון שעד לא מזמן, היית יכול לסחור בין מטבעות דיגיטאליים רק באמצעות בורסות ריכוזיות(שלהן יש סיכון של פריצות, גניבות, נפילת שרתים, סגירה על ידי גורם כלשהו חיצוני, מנכ"ל שבורח עם כל הכסף).

מכיוון שהטכנולוגיה יחסית צעירה, רוב החוזים החכמים הקיימים היום הם יחסית פשוטים, אך ישנם מספר רב של פרויקטים שעובדים כרגע על פרויקטים יותר מורכבים באמצעות יצירה של חוזים הרבה יותר מורכבים ומתוחכמים. דוגמאות לחוזים חכמים יותר מורכבים שיתכן כי יהיו קיימים בעתיד: חוזים שמאפשרים ארגונים מבוזרים, חוזים שמייצגים ניירות ערך מסויימים(כלומר תוכל להשקיע במניה או להמר על ערך של מניה באמצעות חוזה חכם), ביטוח , הלוואות, ואולי אף העברה של תוכן ומסרים(רשתות חברתיות/צ'אטים). בעצם כל פעולה פיננסית אולי תהיה אפשרית בעתיד באמצעות חוזים חכמים. ואם נלך ממש רחוק עם הדמיון אולי אפילו רשתות חברתיות שלמות שירוצו על גבי חוזים חכמים.

למה חוזים חכמים צריכים להיות על הבלוקצ'יין?

חוזים חכמים חייבים להיות על בלוקצ'יין כיוון שרק כך הם יכולים להיות מבוזרים (decentralized) , ברגע שהם נמצאים על גבי רשת מבוזרת(כמו של אית'ריום) ולא על שרת רגיל כלשהו(לדומא בחברות אחסון אתרים), הם יותר שקופים למשתמש, קשה לפגוע בהם ואף גוף חיצוני לא יכול לבוא ולמחוק אותם פתאום. כלומר, אם אתה שולח כסף למכונה אוטומטית שמבטיחה ליצור עבורך משהו וירטואלי ולשלוח לך אותו בתנאים מסוימים, אתה מעדיף שהיא תהיה מכונה שיושבת על רשת מבוזרת כי כך אתה יכול לדעת בודאות(לפי הקוד כמובן ולא לפי הבטחות של אנשים) מה עומד לקרות ברגע שתשלח את הכסף.

האם חוזים חכמים בטוחים?

הרמאות העלולה להתרחש היא אם מישהו אומר לך לשלוח כסף אל החוזה החכם שלו (או של הפרויקט שלו) ומשקר לך לגבי מה שהחוזה עושה. ולכן זה כל העניין- שהמכונה , בניגוד לאנשים, לא תרמה אותך ותעשה בדיוק את מה שתכנתו אותה לעשות. יש קוד ומה שרשום בו זה מה שיקרה. לפני שאתה שולח כסף לחוזה חכם , אתה צריך לקרוא ולהבין את הפונקציונאליות שלו כדי להבטיח שהעסקה שלך תצא לפועל בבטחה.

עוד סכנה היא פרצות אבטחה בחוזים חכמים. ישנם חוזים חכמים המחזיקים עשרות מיליוני דולרים ואף יותר. מכיוון שלא ניתן לשנות חוזה חכם ומכיוון שמדובר בכסף- עניין האבטחה נהיה מאוד מאוד קריטי. אם אתה שולח או מחזיק כסף בחוזה חכם אתה רוצה להיות בטוח שהוא מאובטח ושהכסף שלך מוגן. רק בחודשים האחרונים היו מספר מקרים של פרצות אבטחה בחוזים חכמים שהובילו לגניבות של מיליוני דולרים.

מכיוון שהטכנולוגיה עוד חדשה יחסית, ישנן הרבה מגבלות על החוזים הקיימים ועל הדברים שאפשר ליצור איתם היום. וכמובן גם כמה סכנות כמו שהזכרנו.

מה זה Gas ? להריץ חוזים חכמים עולה כסף, תלוי ברמת המורכבות שלהם וברמת היעילות שלהם, את עלות ההרצה משלמים ב gas. כלומר, לכל פעולה שרוצים לבצע בחוזה חכם, יש עלות מסוימת שנמדדת בgas (קישור לטבלה עם העלויות של כל הפעולות) , פעולות שדורשות יותר כוח מחשוב יעלו יותר gas בהתאם. בפועל, כשאתם באים לשלם עבור חוזה חכם, אתם משלמים את סכום הgas הדרוש באמצעות מטבעות אית'ר.

היתרונות של חוזים חכמים:

עצמאות – אתה הוא זה שמבצע את העסקה מול החוזה החכם. אין צורך בברוקר, עורך דין או מתווך בשביל לאשר את ההסכם. החוזה החכם לא יכול לשקר לך או ליצור מניפולציה, כיוון שהכל חשוף כלפיך(כלפי הUSER). זה רק אתה, החוזה ושרשרת הבלוקים(במקרה הזה אית'ריום).

אמון – כל המידע עובר דרך הבלוקצ'יין בצורה שקופה ואוטומטית. אין מתווכים אנושיים בתהליך ולכן המעבר של הכסף יותר בטוח ואמין.

גיבוי ותיעוד – חוזי נייר אפשר לאבד ו/או לזייף. חוזים חכמים בבלוקצ'יין מתועדים ומגובים בבלוקצ'יין.

בטיחות – למרות סיכוני האבטחה שיש בחוזים חכמים(בעיקר בחוזים חדשים ולא מוכרים), עדיין אפשר להגיד שהשיטה הזאת עדיפה על השיטה הישנה שבה כרטיסי האשראי והמידע שלך היה מפוזר בעשרות דטה-בייסים ריכוזיים ברחבי האינטרנט, לפעמים באתרי e-commerce לא מאובטחים. ברגע שכרטיס האשראי שלך דלף ביחד עם דטה בייס כלשהו שנפרץ, אתה חשוף לגניבה של כספך. לעומת זאת, בחוזים חכמים – לרוב אתה לא חייב להחזיק את הכסף שלך בחוזה חכם למשך הרבה זמן, אלא רק לזמן קצר למטרת פעולה מסוימת (כמו המרה של מטבעות או משחק מבוזר כלשהו).

מהירות – בעולם ישן לסגור הסכם עם מישהו יכול לקחת המון זמן ואנרגיה. דבר זה תוקע תהליכים עסקיים במידה מסוימת. כמו כן כמות בלתי מוגבלת של ניירת, חתימות וחותמות. בניגוד לכך, חוזים חכמים הם תוכנות אוטומטיות שמבצעות את כל התנאים בצורה מיידית, ועל כן חוסכים במקרים מסוימים הרבה נייר, זמן ואנרגיה בתהליכים עסקיים. יש לחוזים החכמים פוטנציאל לזרז תהליכים עסקיים במגוון תחומים ועל ידי כך אולי לשחרר תקיעות מסוימת בכלכלה שלנו.

חיסכון בכסף – חוזים חכמים חוסכים לנו כסף מכיוון שהם מסירים לנו את הצורך במתווך/מידל-מן , וכך ניתן ליצור אפליקציות עם פחות עמלות ופחות מונופולים. בנוסף, בניגוד להסכמים משפטיים קלאסיים, כאן המתשתמש לא צריך לשלם לעורך דין כדי לקבל חוות דעת או התרשמות על החוזה, הוא יכול לקרוא את החוזה החכם או לקבל חוות דעת מאנשים שהוא סומך עליהם או מחברים שלו שכבר השתמשו בחוזה המסוים.

דיוק – חוזים חכמים הם יותר מדויקים. יש קוד, הוא שקוף וכולם יודעים בדיוק מה הוא עושה. בניגוד להסכם נייר עם כל מיני סעיפים שעלולים לבלבל את הבנאדם באמצעות מניפולציות של שפה ומילים.

למעשה, חוזים חכמים מהווים את העוצמה העיקרית של אית'ריום . הם יוצרים כלכלה מסוג חדש שנבנית על גבי הפרוטקול של אית'ריום.