מה זה DAO

דמיינו זאת לרגע: מונית אוטונומית(ללא נהג) משוטטת בעיר בחיפוש אחר נוסעים.

לאחר ירידה של נוסע מהרכב, המונית משתמשת ברווחים שלה על מנת לנוע אל תחנת הטעינה. מעבר לאלגוריתם ולתוכנה שמוטמעת ברכב, המונית לא צריכה שום עזרה חיצונית על מנת להצליח במשימה שניתנה לה.

זה הוא אחד ה"ניסויי מחשבה" שהעלה מייק ארן, אחד המתכנתים המובילים בעולם הביטקוין ובלוקצ'יין. הרעיון בא להמחיש איך בלוקצ'יין יכול לעזור בהפעלה של ארגונים מבוזרים , בעוד כמה עשרות שנים.

מה שארן תיאר זה דוגמא אחת לארגון אוטונומי מבוזר , או בכינוי הלועזי שלו DAO ( decentralized autonomous organization) , רעיון שהגיח לקהילת הביטקוין לא הרבה אחרי היוולדותו של הביטקוין ב2009.
המחשבה היתה, שאם ביטקוין יכול לתפקד ללא מידל-מן פיננסי(כמו בנק לדוגמא), אז אולי חברות ושאר ארגונים יוכלו גם לתפקד יום אחד ללא מערכת ניהול היררכית.

Related image

בקצרה, DAOs הם ארגונים שחלק מהחוקים והנהלים שלהם חקוקים בקוד, או יותר נכון קוד על גבי הבלוקצ'יין. לדוגמא, נוהל לפיו יש להפקיד בצד חלק מהכסף שמצטבר מהכנסות הארגון למען מטרה מסוימת, או הגדרה של האם החוק הזה נתון לשינוי , ולמי יש את ההרשאות לשנות אותו, או להגדיר שבכלל צריך רוב מסוים מתוך חברי הארגון בשביל לשנות חוק או נוהל בארגון.
כל הנהלים והחוקים של הארגון רשומים בקוד שנמצא בחוזים החכמים ,שיושבים על גבי רשת האית'ריום.

בגדול, זה דומה לאיך שחברה בע"מ רגילה עובדת. ההבדל העיקרי הוא שבחברות רגילות הנהלים לא מופעלים ולא אכופים בצורה דיגיטאלית ואוטומטית.

" ה- DAO "

הדוגמא הכי מפורסמת לDAO שהיה אמור לעבוד במציאות היא "The DAO" (בעברית:"ה-DAO").

למרות שהפרויקט נפל זמן קצר לאחר השקתו, זה עדיין דוגמא טובה להמחיש את רעיון הDAO והטכנולוגיה הקיימת ליישמו.

התוכנית היתה לתת למשתתפים טוקנים של DAO ולתת להם את האפשרות להצביע עבור איזה פרויקטים לממן מהכסף שנצבר בקופה. כלומר, להשתמש בחכמת ההמונים של חברי ה-DAO על מנת לבחור באיזה פרויקטים להשקיע.

Image result for the dao

ממשל

ישנן מספר דרכים אשר בהן הקונספט של DAO יכול לשפר את ה"ממשל" או השיטת הנהגה של הארגונים הקיימים היום.

כל אחד בעל גישה לאינטרנט יכול להחזיק טוקנים של DAO מסוים או לקנות אותם.
היוצרים של DAO מסוים יכולים לקבוע חוקים חדשים בארגון באמצעות הצבעה עבורם (הצבעות על גבי הבלוקצ'יין, ללא שרת מרכזי כלשהו).
ה- DAOs עובדים באמצעות חוזים חכמים על גבי הרשת. על כן , לא ניתן למחוק את המידע ולא ניתן לשנות את הכללים שהוגדרו בחוזה החכם.

החוזים החכמים יכולים לשמש DAO לביצוע פעולות אוטומטיות בתקציבי החברה הגדרה לאן תקציבים מסוימים של הארגון הולכים, הוראות קבע ועוד.
יש דיבורים גם על שימוש להצבעות לגבי החלטות כלליות בארגון ללא השלכה על הכסף בתוכו.
יתכן כי הקונספט של DAO יביא איתו שיטות ממשל חדשות ודרכי התארגנות מבוזרות.
ישנם אף מספר פרויקטים שעובדים על מערכות של דמוקרטיה מבוזרת בצורת DAO על ידי חוזים חכמים.

Image result for dao ethereum